Oslava 90 let tradice + pozvánka na 27.08.2022

V Covidové době roku 2021 jsme nemohli oslavit 90 let tradice ledního hokeje a hokejového klubu v Roudnici nad Labem. Připomeňme si to a oslavme to nyní.

Samotný lední hokej se začal hrát na Labi za komorami už v roce 1927. Velkým propagátorem tohoto sportu byl všestranný roudnický sportovec pan Vladimír Knop. Hokejový klub v Roudnici nad Labem byl pak založen dne 28. srpna 1931 v restauraci „U Vágnerů“. Na zakládající schůzi bylo schváleno jméno klubu jako „HOCKEY CLUB Roudnice nad Labem“. Účelem klubu byl stanoven na „pěstování ledních sportů.“ Barvami klubu byly zvoleny modrá a zlatá. Klubové příspěvky byly v zakládajícím roce stanoveny na 300 Kč pro zakládající členy, pro ostatní zápisné 5 Kč a měsíční příspěvek 3 Kč. Zakládajícími členy tohoto klubu byli podle zápisu z ustanovující schůze pánové Zámečník, Knop, Kouřimský, Kurz, Stern, Beneš, Herman, Pospíšil, Klimeš a Vágner. Dne 23. října 1931 byla uzavřena smlouva se zástupcem „Sokola“ panem inženýrem Ostrčilem o propůjčení místního sokolského stadionu klubu HC Roudnice nad Labem, na kterém byl odehrán 25. prosince 1931 první zápas HC Roudnice nad Labem na domácím hřišti. Bylo to utkání s ČSK Vyšehrad a roudnický klub prohrál 1:9 a 0:4. Mužstvo hrálo v sestavě Klimeš, Kurz, Schuster, Knop, Pospíšil, Novotný, Jelínek a Stern.

1930 Zleva: Kratochvíl, Schuster, Pospíšil, Knop, Klimeš, Kurz, Stern R., Stern K.

Novodobá kapitola ledního hokeje v Roudnici nad Labem začíná až stavbou umělé ledové plochy v roce 1978.

V roce 1993 se dostává do potíží provozovatel otevřeného zimního stadionu TJ Spartak Roudnice nad Labem, jehož součástí v té době byl i roudnický hokejový klub. Vedení TJ Spartaku dokonce uvažovalo o uzavření areálu zimního stadionu. Hokejisté vzali věci do svých rukou a na valné hromadě samostatného klubu HC Roudnice nad Labem dne 16. září 1993, zhruba po 44 letech, byla opět obnovena činnost HC Roudnice nad Labem jako samostatné právnické osoby. V roce 2004 byl otevřen nový zimní stadion. Do výstavby zimního stadionu investoval klub i jeho členové nemalé prostředky a klub HC Roudnice nad Labem před výstavbou převedl na město Roudnice nad Labem nemovitosti, které měl v areálu zimního stadionu historicky ve vlastnictví. Zimní stadion byl od tohoto okamžiku celý ve vlastnictví města Roudnice nad Labem a provozují ho roudnické městské služby. Město Roudnice nad Labem ocenilo zásluhy členů klubu na vybudování tohoto zimního stadionu veřejným slibem, že umožní mládeži z řad klubu HC Roudnice nad Labem zdarma využívat zázemí zimního stadionu a ledovou plochu.

V sezoně 2005-2006 se podařilo „A“ týmu pod vedením pana Poura vyhrát titul přeborníka Ústeckého kraje a následující sezónu postoupilo do 2. ligy.

Účast ve 2. lize byla pro hokejový klub velice prestižní událostí, ale na druhou stranu poslala klub do doby ,,temna“. Klub se silně zadlužil, postupně se utlumoval mládežnický hokej, účastnil se několika soudních sporů a značka HC Roudnice nad Labem začala celkově uvadat. Samotní hokejisté vzali opět tuto nelehkou situaci do vlastních rukou a v roce 2014 kompletně vyměnili vedení klubu. Vytyčili si nelehké cíle a začali značku HC Roudnice nad Labem opět dostávat na výsluní. Postupně zaplnili všechny mládežnické kategorie, vznikl tým Staré gardy, byl založen tým žen, který se stal tradiční součástí klubu, do klubu přicházejí trenéři se zkušeností z extraligových hokejových klubů a „A“ tým, který začal mít vyšší ambice se opět stal ,,vlajkovou lodí“ klubu.

Tento vzestup byl doplňován i úspěchy hokejové mládeže. V roce 2016 „A“ tým pod vedením trenéra Tomáše Hamary potvrdil svůj restart a po velké bitvě s lounským hokejovým týmem získal opět titul Přeborník Ústeckého kraje.

Mládežnické týmy se v následujících letech úspěšně poměřují s týmy extraligových hokejových klubů. Získávají úspěchy z tuzemských i mezinárodních turnajů. Hráči a hráčky našich mládežnických týmů oblékají také reprezentační dresy České republiky a vozí medaile z prestižní Olympiády dětí a mládeže. Všechny tyto úspěchy jsou předpokladem pro kvalitní hokejovou základnu a snad i opět ,,zlaté časy“ pro roudnický hokej, který vzhledem ke Covidu slaví opožděně 90 let své existence. Hokej v Roudnici si to zaslouží.

Přejte nám a držte palce.

HC Roudnice nad Labem