Skandál! Z hráčky se vyklubal chlapec. Trenér i vedoucí dostali tvrdý flastr

62

Druhou nejvyšší soutěží žen v Česku hýbe velká ostuda. Tu si uřízl tým Berounských Lvic, za které v utkání proti Roudnici nad Labem nastoupil načerno chlapec. Po konfrontaci bylo v 18. minutě utkání ukončeno a následně kontumováno ve prospěch hostující Roudnice. Český hokej jednal nekompromisně. Sportovně technická komise rozdala tvrdé tresty.

O co šlo? Utkání 1. ligy žen skupiny A mezi Berounskými Lvicemi a Roudnicí nad Labem, které se odehrálo 30. září, bylo předčasně ukončeno v čase 18:00. Hostující tým v duelu odmítl pokračovat po konfrontaci tří hráček Berounských Lvic.

„Provedením této konfrontace totiž bylo dle údajů obsažených v zápise o utkání zjištěno, že na registrační průkaz hráčky Terezy Krobové nenastoupila tato jmenovaná hráčka, nýbrž hráčka jiná, a dále že na registrační průkaz Anny Vaníčkové nastoupil dokonce chlapec. Pouze konfrontace Hany Nenadálové byla vyhodnocena rozhodčím utkání Pavlem Doubkem jako negativní,“ píše se v rozhodnutí sportovně technické komise Českého hokeje.

Utkání tak bylo kontumováno ve prospěch Roudnice nad Labem. Hostujícímu týmu se přiznává vítězství, respektive tři body a do tabulky 1. ligy žen – A se započítává poměr branek 0:5 v neprospěch Berounských Lvic.

„Dle STK ČSLH je zcela nepochybné, že start hráče v utkání nelze označit jinak nežli jako neoprávněný. Hráč startoval na cizí registrační průkaz, ještě závažnějším proviněním je však samotná podstata věci, tedy že klub nechal startovat v soutěži organizované pro ženy a dívky osobu opačného pohlaví,“ stojí dále.

Trenér i vedoucí mají distanc na devět měsíců

Kontumací ale nepříjemná situace nekončí. Utkáním se zabývala také disciplinární komise, která vedoucímu Berounských Lvic Jiřímu Macháčkovi i trenérovi Václavu Roztočilovi uložila trest v délce trvání devíti měsíců.

„Je nepochybné, že za start hráče v utkání nesou výhradní odpovědnost trenér a vedoucí družstva, kteří potvrdili svým podpisem zápis o utkání, v němž byla uvedena hráčka č. 7 Tereza Krobová, u níž muselo být zřejmé, že se utkání nezúčastní, neboť nebyla fyzicky vůbec přítomna. Výrazně přitěžující okolností případu je pak skutečnost, že oba funkcionáři museli bezpochyby vědět, že do utkání za klub zasáhne hráč, tedy osoba zcela opačného pohlaví, jak je již uvedeno shora, a to zcela v rozporu s obecnými pravidly,“ tvrdí disciplinárka.

Vaníčková je samoživitelka, bránil se Roztočil

„Trenérem uváděné údajné polehčující okolnosti případu, sdělené DK ČSLH při jednání dne 3. října 2018, a spočívající např. ve skutečnosti, že hráč je synem hráčky Lucie Vaníčkové, která v utkání též hrála, a která má býti dle tvrzení trenéra samoživitelkou, pro níž je velice obtížné dopravovat k různým utkáním ledního hokeje konaným na různých místech jak hráče, tak hráčku Annu Vaníčkovou, jsou dle DK ČSLH ve vztahu k projednávanému případu zcela irelevantní a nelze na nich z podstaty věci stavět obhajobu startu osoby opačného pohlaví v soutěži organizované pro ženy a dívky,“ pokračuje disciplinární komise.

„DK ČSLH tak na svém jednání dospěla k jednomyslnému závěru, že se trenér dopustil spáchání zvláště závažného přestupku spočívajícímu v umožnění startu hráče na cizí registrační průkaz, a v projednávaném případě rozhodla tak, že trenér nese za start hráče v utkání přímou odpovědnost, čímž se dopustil disciplinárního provinění, za což se trenérovi ukládá trest zastavení činnosti v délce trvání devíti měsíců, tj. konkrétně na dobu od 11. 10. 2018 do 11. 7. 2019 včetně, a to ve všech soutěžích řízených Českým svazem ledního hokeje z.s.,“ rozhodla disciplinární komise.

Totožné zdůvodnění i trest vyfasoval také vedoucí družstva Berounských Lvic Jiří Macháček. Na celém incidentu je pikantní, že Václav Roztočil se řadí k jednomu z průkopníků organizovaného ženského hokeje v České republice. V roce 2003 navíc obdržel zvláštní ocenění za dlouhodobý přínos českému ženskému hokeji.

– zdroj: hokej.cz, foto: Martin Voltr