Mikuláš a čerti navštívili zimní stadion

Do roudnického hokejového klubu přišli i letos Mikuláš a čerti. Tuto akci pořádá klub již tradičně a u všech členů se těší velké oblibě. Tato návštěva je součástí akcí projektu Hokej jinak, kterou náš klub pořádá v rámci dotačních titulů města Roudnice nad Labem.

Na Mikuláše a jeho společníky, čerta a anděla, se většina dětí těší už od listopadu. Aby také ne, většinou jim nadělí drobné dárečky a je to vlastně také takové znamení, že se již pomalu, ale jistě blíží Vánoce. A ne jinak tomu bylo i u nás na v hokejovém klubu. Vzhledem k velkému množství dětí jsme akci rozdělili na dvě části.

První část byla pro nejmladší hokejisty.

Druhá pro ty ostatní.

Víte, proč vlastně Mikuláš chodí již 5. 12. a jaký má jeho návštěva význam?

Mikuláš – církvemi považovaný za svatého

Ve třetím století byl Mikuláš biskupem v oblasti, která se v dnešní době nachází v Turecku. Už v této době byl mezi lidmi velmi oblíbený především díky své štědrosti. Známý byl také díky tomu, že ochraňoval víru před pohanstvím a také v neposlední době často zahraňoval ty, kteří byli nespravedlivě odsouzení. Mimo jiné také zachránil tři dívky, které se rodiče kvůli nedostatku peněz rozhodli prodat do otroctví. A právě zde vznikla tradice, kdy Mikuláš chodí spolu s čertem a andělem navštěvovat děti do rodin.

Proč čert a anděl?

Všichni víme, že Mikuláš nechodí sám, ale v doprovodu čerta a anděla. Čert dle legendy představovat zlo a v dětech měl vyvolat strach. S touto dvojicí chodí také anděl, který musí svou svatostí vyvážit zlo, které představuje čert. Zkrátka ale lze říct to, že pokud doprovází Mikuláše čert, musí ho doprovázet i anděl, protože zlo musí být vyváženo dobrem. Jistě dobře víte, že děti se čerta bojí, kdežto na andělovi mohou oči nechat.

Kdy Mikuláš vlastně chodí?

Mikuláš a jeho doprovod nás navštěvují již večer 5. 12. Proč tomu tak ale je, když jeho svátek je až 6. 12., kdy Mikuláš údajně zemřel? Vysvětlení je poměrně jednoduché. V církvi se vždy zpravidla začíná slavit již večer před tím. Tak tomu vlastně je i u Vánoc, které slavíme 24. 12. což je vlastně předvečer 1. svátku Vánočního.

Kde můžete Mikuláše potkat?

Třeba na zimním stadionu v Roudnici nad Labem, kam přišli čerti, čertice a andělé s Mikulášem hned dvakrát. Hodným dětem nadělili něco dobrého na zoubek. Zlobidla, pak jak se patří, potrápili, strčili do pytle a chtěli odnést do pekla. Nakonec zjistili, že se jim s tolika dětmi nechce nosit a všechny děti, když slíbily, že budou hodné, vrátili.

Děkujeme všem čertům, andělům a Mikulášovi,  že se zastavili, a přejeme jim do příštího roku, aby si neudělali kýlu.

Děkujeme všem trenérům, rodičům, sponzorům a městu Roudnice nad Labem za zajištění této akce.