PŘESHRANIČNÍ HOKEJOVÝ TURNAJ JUNIORŮ U17

43

PŘESHRANIČNÍ HOKEJ PRO MLADÉ TALENTY

Pořádáme dvoudenní turnaj U17 mezi Weißwasserem, Wolfsburgem a Roudnicí nad Labem, abychom posílili spolupráci a věrnost mladých talentů. Naším cílem je podporovat rovné příležitosti bez ohledu na pohlaví nebo původ. Prostřednictvím tohoto turnaje vytváříme platformu pro přeshraniční komunikaci a posilujeme regionální vazby. Naše motto: Silní společně – víc než jen hra!

Hokejový turnaj se konal 6. a 7. dubna 2024 a nabídl napínavé souboje čtyř zúčastněných týmů.

ZÚČASTNĚNÉ TÝMY

Lausitzer Jungfüchse: Jasní vítězové východoněmeckého šampionátu U17 chtějí na domácím turnaji uspět. V základním kole hráli naši U17 především ve 3. české lize, kde také úspěšně bojovali.

HC Roudnice: Ligový soupeř Eissportu Weißwasser se vyznačuje vynikajícími individualitami. Zápasy v základním kole vyhrál jednou Weißwasser a jednou Roudnice. Vzrušení je předem naprogramováno!

EHC Wolfsburg: tým z DEB U17 Division 1 je favoritem turnaje. Se 7. místem z 8 však musel absolvovat severní kvalifikační kolo, aby mohl v příští sezóně opět hrát prvoligový fotbal. S 16 výhrami z 18 zápasů se umístili na prvním místě a v nadcházející sezóně 2024/25 se rovněž zúčastní Divize 1 Sever.

Výběr tým: Výběr je smíšený tým složený z hráčů z Weißwasseru, Roudnice nad Labem a Jablonce nad Nisou. Tento tým vznikl z důvodu zrušení HC Benátky. Dává hráčům možnost získat zápasovou praxi a rozvíjet své dovednosti. Výběrový tým hraje v sadě dresů HC Roudnice.

VÝSLEDKY

První čtyři zápasy se odehrají v sobotu 6. dubna. Hostující týmy stráví noc v KiEZ „am Braunsteich“, než se v neděli odehrají poslední dva zápasy, po nichž bude následovat slavnostní vyhlášení výsledků. Formát utkání je 2 x 20 minut efektivní hrací doby s obnovou ledu během přestávek. Obě poloviny se bodují dohromady. Vítěz získá 2 body, v případě remízy obdrží oba týmy po jednom bodu. V případě remízy rozhoduje nejprve rozdíl branek a poté přímé srovnání.

Zápas 1: ES Weißwasser – HC Roudnice

První den jsme viděli napínavé zápasy, ve kterých Weißwasser zvítězil nad HC Roudnice. Weißwasser nezačal dobře, když o přestávce vedl 1:2. V závěru utkání se však Weißwasser dostal do vedení. Mladé lišky měly více střel na branku, ale kvalita roudnických šancí byla rozhodně lepší. Vedení o přestávce bylo zasloužené. Čerstvě po příchodu ze šaten se naše U17 probudila a zařadila o dva rychlostní stupně vyšší rychlost: 3 góly během dvou minut o tom daly jasně vědět, Oskar Spielvogel hattrickem. Nic dalšího už si nenechali líbit a utkání dohráli do konečného výsledku 7:3.

Hra 2: EHC Wolfsburg – Select Team

Druhý zápas začal mnohem napínavěji, než naznačoval výsledek. Výběru se podařilo udržet čisté konto proti nátlakovému týmu Wolfsburgu celých deset minut, přičemž Wolfsburg skóroval až v 11. minutě za stavu 1:0. V závěru utkání se ještě podařilo snížit. Rozhodující roli zde sehráli fyzicky slabší, ale tvrdě bojující mladí hráči týmu a zejména velmi dobrý brankář Pascal Reddo. Výsledek 3:0 o přestávce byl tedy oprávněný. Po přestávce si Wolfsburg častěji nacházel cestu k brance. Výběr se nevzdával a bojoval dál, stejně jako jeho dobrý brankář, který svými zákroky nejednou donutil hosty na zimním stadionu Weißwasser házet rukama nad hlavu. Konečné skóre 10:0 může znít jednoznačně, ale tým Select předčil očekávání všech.

Zápas 3: HC Roudnice – EHC Wolfsburg

Ve třetím utkání se HC Roudnice utkala s EHC Wolfsburg. Grizzlies, kteří byli ještě v ráži ze zápasu s Team Select, sice ve druhé minutě snížili na 1:0, ale Wolfsburg už gól nedal a dokonce přidal další dva. Skóre o přestávce: 3:0, Wolfsburg toho proti Roudnici dovolil jen velmi málo. Trend pokračoval, Wolfsburg z přestávky vyšel dvěma rychlými góly, 5:0 po 23 minutách. Viditelně potlučená HC Roudnice se však nevzdávala. Dvěma góly se jim podařilo snížit na rozdíl jediné branky, načež Wolfsburg ve 32. minutě upravil na konečných 6:2.

Hra 4: ES Weißwasser – Select Team

V posledním zápase dne se Eissport Weißwasser utkal s výběrem. Mladé lišky s dlouhou přestávkou nenechaly proti Select Teamu nic náhodě. Smíšený tým se tak musel rozloučit s dobrým výkonem proti Wolfsburgu. Hráči U17 z Weißwasseru udávali tón hned od začátku. V poločase to bylo 7:0 a na konci 14:0. V závěru utkání se však domácím podařilo vyrovnat.

Neděle, 7. dubna 2024

Spiel 5: HC Roudnice – Select Team

Přišlo to, jak muselo: nejdůležitějšími zápasy o 3. a 1. místo jsou poslední dva zápasy turnaje. HC Roudnice se utkala s Výběrem. Pokud by jeden z těchto dvou týmů vyhrál, měl by jistotu třetího místa a to už mu nemohlo být odebráno. Přestože Roudnice měla údajně lepší karty, začala špatně. Hra byla vyrovnaná a Select Team se dokonce v 11. minutě ujal vedení. Roudnice dlouho nedokázala najít odpověď na nezlomného soupeře, ale snížení na 1:1 v 17. minutě přineslo úlevu. Krátce před koncem prvního poločasu se Roudnice dvěma góly ve 20. minutě ujala vedení, které Select Teamu zhořklo. O přestávce byl stav 3:1 a Roudnice zahájila druhou půli gólem pouhých 12 vteřin po vhazování na 4:1. V závěru poločasu se ještě jednou prosadila, ale už to bylo vše. Domácí si mysleli, že se prozatím zachránili. Výběr vytrval: ve 23. minutě vstřelil vyrovnávací gól na 2:4 a ve 30. minutě další na 3:6. V závěru utkání se však domácím podařilo vyrovnat. S šestým hráčem v poli se probojovali zpět na 6:5 (39′), ale Roudnice pečetila gólem do prázdné branky na 7:5 (40′) a zajistila si 3. místo. Hra 5: HC Roudnice – Select Team

Zápas 6: ES Weißwasser – EHC Wolfsburg

Poslední zápas dne a turnaje byl rozhodující: O první místo se utkal EHC Wolfsburg s Eissport Weißwasser. Zápas byl dlouho vyrovnaný, v prvním poločase měl Weißwasser dokonce převahu. Ujali se vedení: v přesilové hře mladé lišky prostřelily dobře clonícího brankáře Wolfsburgu a dobře umístěnou střelou od modré čáry zvýšily na 1:0. V závěru utkání se domácí dostali do vedení, když se jim podařilo vyrovnat. Dlouho odolávali vlnám útoků Wolfsburgu a také opakovaně udávali tón v útoku, ale své vedení nedokázali navýšit. Wolfsburg vyrovnal krátce před přestávkou velmi dobře sehranou akcí: Weißwasser nechal nejlepšího hráče turnaje Branislava Fatula nepokrytého před vlastním pokutovým územím, dostal dobrou přihrávku a zcela osamocen před brankou šikovně zasunul míč do sítě. Po přestávce se tempo hry změnilo a nyní měli více ze hry hráči Autostadtu. Ve 27. minutě se Grizzlies, kteří vlastně hráli v oslabení, ujali vedení 2:1. Weißwasser byl zkrátka při rozehrávce během přesilovky příliš nejistý, nedokázal si poradit s předbrankovým prostorem Wolfsburgu a kvůli obratu ve vlastní třetině prohrál. V důsledku toho se Weißwasser také častěji ocital na trestné lavici. Z pohledu Jungfüchse zbytečné tresty, které neměly být nutné. Navzdory okolnostem se Weißwasserovi podařilo úspěšně přežít situaci, kdy měl málo hráčů. A co víc: Oskar Spielvogel, který přišel z trestné lavice, vytvořil mezeru pro přihrávku do úniku. Brankář Wolfsburgu však zareagoval pohotově a brejk bezpečně vystihl svou chytající rukou. To by byla šance na vyrovnání. Nyní však došlo k závaru. Wolfsburg, který viditelně nabral na obrátkách, teď hrál kolem mladých lišek, které poněkud polevily. To vedlo ke čtyřem gólům (33′, 38′, 39′, 40′), které vyústily v zasloužené konečné skóre 6:1 pro Grizzly. Favorit turnaje, tým Grizzlys Wolfsburg, zvítězil se třemi výhrami ze tří zápasů a gólovým rozdílem +19 bodů. Gratulujeme jim k vítězství!

ZÁVĚR

Hokejový turnaj byl naprosto úspěšný a významně přispěl k podpoře přeshraniční spolupráce a kulturní výměny. Úzká spolupráce mezi týmy a vytvořené vztahy a sítě budou dlouhodobě využity k podpoře budoucí spolupráce a pokračování pozitivních účinků projektu i po jeho skončení. Jsme hrdí na to, že jsme tento turnaj uspořádali, a těšíme se, že v budoucnu rozšíříme spolupráci i na další věkové skupiny.

Děkujeme všem zúčastněným za jejich nasazení a podporu!

Projekt pořádala společnost Eissport Weißwasser e.V. ve spolupráci s HC Roudnice nad Labem.

Výše grantu z prostředků ERDF činí 7.632,00 EUR.