Trenér žen Dudek: postup do vyšší ligy by nás potěšil

Ženský tým má v Roudnici nad Labem svou tradici. V současné době má trenér Dudek k dispozici přes dvacet hráček. V týmu roudnických žen je i několik děvčat, které jsou v reprezentačních výběrech. Svěřenkyně trenéra Dudka jsou aktuálně na druhém místě tabulky a v případě úspěchu mohou postoupit do vyšší soutěže.

Pane trenére, jak hodnotíte průběh sezóny a jak jste spokojen s výsledky?

„Výsledkově se může zdát, že proti minulým sezónám to není ono, ale je potřeba vědět jaké k tomu jsou důvody. Prvním důvodem je to, že tým prochází generační obměnou a to se musí zákonitě projevit. Chvilku bude trvat, než si tým sedne a přijdou požadované výsledky. Druhým důvodem a to možná podstatnějším je to, že jsme v první části sezóny dávali holkám větší prostor v chlapeckých soutěžích a k utkáním ženské ligy jezdili značně oslabeni. Vzhledem k těmto aspektům se dá říci, že výsledky týmu nejsou až tak špatné. Výsledky na začátku sezóny nebyly úplně přesvědčivé, ale v posledních utkáních ukázal tým svojí sílu a přišlo zlepšení. Nechci, aby to znělo nafoukaně, ale tento tým pokud se sejde kompletní, nemá v soutěži A2 konkurenci.“

Jaké jsou silné stránky týmu a na čem je naopak potřeba zapracovat?

„Určitě nejsilnější stránkou týmu je jeho potenciál do budoucna. Ve věku 7 – 14 let máme v oddílu asi sedmnáct holek. To je dle mého názoru obrovský příslib do budoucnosti ženského týmu. Naopak nejslabší stránkou je v tuto chvíli pozice brankářky. Máme sice výbornou gólmanku Báru Hromádkovou, která ve svém věku (r. 2004) podává vynikající výkony, ale s jednou gólmankou soutěž nelze hrát. Máme v oddíle sice ještě dvě brankářky, ale obě jsou bohužel ročníky 2008.“

Kromě žen trénujete také kluky, uplatňujete při tréninku žen jiný přístup než u kluků? U holek je přeci jen známé, že jsou citlivější a kritika je často dokáže od sportu odradit.

„Možná jsem na ně trochu mírnější, zvlášť na ty mladší. Jinak moc rozdíly mezi kluky a holkami nedělám, občasné zvýšení hlasu není nic neobvyklého. Já jsem poměrně impulzivní trenér a holky si na to, myslím, již docela zvykly a dokáží to přijmout.“

Je pro Vás těžké sestavit zápasovou sestavu nebo máte hráček dostatek?

„To je asi klíčová otázka pro většinu trenérů ženské ligy. Holek mám dostatek, ale když se vám o víkendu sejdou utkání všech věkových kategorií chlapeckých soutěží, kde holky nastupují při zápasech ženské ligy, tak nastává oříšek dát sestavu dohromady.“

Aktuálně jste na druhém místě tabulky v soutěži A2, pokud byste se dostali na první místo a postoupili do vyšší soutěže, co by to pro Vás znamenalo?

„Postup byl před sezónou hlavní cíl, ale vzhledem k již zmiňované generační obměně v týmu, nebudeme zklamaní, když se to nepovede. Pokud by se postoupilo, tak by to samozřejmě znamenalo nutnost posílit kádr na pozici brankářky a sehnat dvě či tři zkušenější hráčky. Co se týká financí, v tom problém nevidím. I když peněz není nikdy dost. Oddíl nám však vychází ve všem vstříc a za přispění Města Roudnice nad Labem a sponzorů si na finance stěžovat nemůžeme.“

Jak moc velký rozdíl mezi oběma soutěžemi je?

„Ten rozdíl mezi soutěžemi tu samozřejmě je. A to, jak jsem říkal hlavně ve zkušenostech. Dalším faktorem je větší počet zápasů a s tím spojené náročnější cestování.“

Pokud by nějaká žena či dívka měla zájem hrát hokej, může se zapojit do tréninků? Pokud ano, musí umět bruslit nebo se vše naučí ?

„Dříve to vůbec nebyl problém a začít u nás mohl kdokoliv, klidně úplný začátečník. Ale nyní je tým už trochu dále, musí tedy zvládat základy bruslení. Tréninky jsou spojené s dorostem a tam úplní začátečníci opravdu nestíhají. Pro menší je tedy možnost začít v hokejové přípravce HC Roudnice a těm starším bych vzkázal. Přijďte si zatrénovat s naším týmem a uvidíme, co se dá pro vzájemnou spolupráci udělat.“

Kolik hráček máte v současné době v týmu?

„V širším kádru je přes dvacet holek, ale k utkání nastupujeme maximálně se třemi pětkami.“

Které z hráček se daří nejlépe a kolik dívek máte v reprezentaci?

„Tady se musíme pochlubit úspěchy. V dospělé reprezentaci působí naše kapitánka Ivana Černá. V kategorii U-18 hrají hráčky, které u nás sice již nepůsobí, ale naším oddílem také prošly. Je to brankářka Kateřina Zechovská a obránkyně Debora Bartošová. V reprezentaci U-15 působí  Daniela Pejšová a v širším výběru jsou ještě Gabriela Horáková, Kamila Richtrová a Kristýna Mertová.“

Autor článku: Soňa Jirásková